Czym jest tarczyca?
1

A A A

Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, który ma za zadanie regulować ich poziom tak, by utrzymać równowagę fizjologiczną. Zaburzenia z produkcją hormonów (nagły spadek lub znaczny wzrost) mogą powodować różne choroby tarczycy, m.in. nadczynność i niedoczynność. Co nam zagraża w przypadku problemów z funkcjonowaniem tarczycy?

Gruczoł tarczycy jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które zarządzają metabolizmem w naszym organizmie. Nieprawidłowo funkcjonujący metabliozm może przyczyniać się do wielu schorzeń. Zbyt niski poziom hormonów powoduj niedoczynność, a zbyt wysoki nadczynność.

Czym jest tarczyca?Budowa tarczycy

Sam organ tarczycy waży od 30 do 60 gramów i w zależności od różnych wydarzeń w naszym życiu może się powiększać (np. czasie ciąży i cyklu menstruacyjnego). Tarczyca zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą płatów, kształtem przypominających skrzydła motyla. Czasem występuje również trzeci płat – tzw. piramidowy.

Funkcje tarczycy

Nieduży gruczoł zwany tarczycą znajduje się poniżej tchawicy. Choć jest mały i niewidoczny, ogrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za produkcję trzech głównych hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny. Hormony te wspólnymi siłami kontrolują i regulują działanie naszego organizmu. Właściwa praca tarczycy powinna zapewniać wytwarzanie hormonu w odpowiedniej ilości, tak by nie doprowadzić do jego nadmiaru i niedoboru. Zbyt wysoka produkcja hormonów, bądź też zbyt mała, stwarza ryzyko powstawania wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy.

Tarczyca odpowiada za:

  • prawidłowy rozwój, dojrzewanie, stymuluje wzrost,
  • metabolizm (właściwe tempo spalania),
  • właściwe wchłanianie węglowodanów, białek, wapnia i fosforu,
  • gospodarkę wapniowo – fosforanową,
  • rozwój centralnego układu nerwowego i układu kostnego,
  • transport wody (jędrność skóry, obrzęki),
  • właściwą sprawność fizyczną organizmu i jego witalności oraz pracę układu pokarmowego, serca, mięśni i układu nerwowego,
  • regulację gospodarki lipidowej – wpływa na przemiany cholesterolowe,
  • anaboliczne działanie na syntezę białek.

Zaburzenia czynności tarczycy

Podstawowe typy zaburzeń związanych z tarczycą to niedoczynność i nadczynność tarczycy. Innymi nieprawidłowościami, które wiążą się z niewłaściwym funkcjonowaniem lub budową tarczycy są: guzki tarczycy, wole obojętne (z uwzględnieniem choroby autoimmunologicznej Hashimoto), zapalenia tarczycy oraz rak tarczycy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*