Hormony tarczycy, ich działanie i znaczenie
6

A A A

Właściwie funkcjonujący hormon tarczycy odpowiada za prawidłową produkcję trzech hormonów: tyroksyniny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Jakie pełnią role w naszym organizmie i dlaczego są tak ważne?

Problemy z działaniem tarczycy są związane z nadmiernym produkowaniem hormonów (nadczynność tarczycy) lub jego niedoborem spowodowanym zaburzeniami w ich wytwarzaniu (niedoczynność tarczycy). Hormony tarczycy pełnią liczne i bardzo istotne funkcje w naszym organizmie. Nie tylko regulują metabolizm, ale również poprawiają gospodarkę wapniowo-fosforową. Główne hormony tarczycy to: tyroksyna (oznaczone jako T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina.

Badanie tarczycy

Hormony tarczycy, ich działanie i znaczenieZdiagnozowanie choroby tarczycy i jej rodzaju (nadczynność, niedoczynność) należy zacząć od konsultacji z lekarzem i wykonania odpowiednich badań. W tym celu sprawdza się poziom hormonów tarczycy oraz TSH – hormonu tyreotropowego wytwarzanego przez przysadkę mózgową. TSH reguluje metabolizm w organizmie i wydzielanie tarczycy, pobudzając produkcję hormonów tyroksyniny (T4) oraz trójjodotyroninny (T3).

Na czym to polega? Jeśli mamy do czynienia z niedoborem hormonów tarczycy, TSH rośnie, stymulując tarczycę do zwiększenia produkcji. Gdy zaś hormonów jest więcej niż potrzeba, TSH obniża się. Jeśli wyniki badań potwierdzają, że nasze TSH znajduje się w normie nie grożą nam zaburzenia związane z pracą tarczycy.

Tyroksyna, trójjodotyronina, kalcytonina

Tyroksyna to hormon gruczołu tarczowego, który działa na wszystkie tkanki ustroju za pomocą receptora jądrowego. Tyroksyna pobudza wzrost komórek i czuwa nad ośrodkiem układu nerwowego.

Trójjodotyronina tak jak i tyroksyna sprawuje pieczę nad układem nerwowym, reguluje przemianę materii i utrzymuje temperaturę ciała na odpowiednim poziomie.

Kalcytonina odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Wpływa na metabolizm kości (mocne kości). Produkowanie kalcytoniny jest ściśle powiązane ze stężeniem wapnia we krwi. Spadek stężenia może doprowadzić do zatrzymania wydzielania kalcytoniny.

Normy

U zdrowego człowieka prawidłowy zakres normy mieści się w przedziale od 0,2-0,4 do 4,0-4,5 mIU/L. Jak się jednak okazuje, u 95 proc. osób poziom stężenia TSH kształtuje się na poziomie 0,4-2,5 mIU/L. W związku z tym w medycynie przyjęto, że górny zakres TSH powinien wynosić do 2,5 mIU/L, a wyższe wartości stanowią podstawę do dalszych badań (utajona choroba tarczycy). Niestety, pacjenci rzadko po odebraniu wyniku i porównaniu go z normami zadają sobie trud, by odwiedzić endokrynologa.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Hormony tarczycy, ich działanie i znaczenie nowicka wiesława

  Jestem przerażona!!! Dziś dstałam wynik diagnostyki tarczycy /TSH3[ICD9;L69] WYNIK BADANIA 24,35mlU/I Proszę o informację.

  Odpowiedz

 2. Re: Hormony tarczycy, ich działanie i znaczenie halszka

  Jak to zrobić lekarzy jak na lekarstwo a terminy ?Czy tarczyca może uciskać na przełyk bo mnie uciska. Kiedyś leczyłam się na nadczynność potem się to odwróciło teraz od 5 lat nie leczę tak wymyślił lekarz albo sece albo terczyca.Termin mam za pół roku . I co dalej A wynik TSH niby dobry 3.823 .Proszę o radę

  Odpowiedz

  • Re: Hormony tarczycy, ich działanie i znaczenie tesia

   Taki wynik TSH, to chyba nie jest dobry wynik… Ja miałam rok temu 2,3, potem 2,6 a teraz 2,93 tzn że mi rośnie i lekarz skierował mnie na biopsję. Przepisał mi kiedyś Euthyrox N 25, a teraz 50 i 75 na przemian /jeden dzień 50, drugi 75/…
   Też mam wrażenie że mam coś z gardłem /ucisk, chrząkanie i matowy, taki nie mój głos/. I też nie bardzo wiem jak zjeść tą żabę… Takie leczenie – raz na 6-8 miesięcy pokazanie się lekarzowi to śmiech na sali… Jeżeli tyle ludzi choruje na tarczycę, dlaczego nie ma jakiegoś programu rządowego, aby utrzymać ludzi w zdrowiu??? Na prywatne leczenie niewielu stać, a zresztą niby dlaczego??? Płaciłam na ZUS całe życie swojej pracy, a emeryturę mam taką, ze nie stać mnie na prywatne wizyty u lekarzy… często w czasie ich pracy na etacie w przychodni…

   Odpowiedz