Jak załagodzić objawy niedoczynności?
13

A A A

Niedoczynność tarczycy wiąże się w większości przypadków z występowaniem dość charakterystycznych objawów, do których należą między innymi: senność, uczucie zimna, suchość skóry, uczucie osłabienia, chrypka, łamliwe paznokcie. Skutków niewystarczającej czynności gruczołu tarczowego z całą pewnością jest o wiele więcej, jednak objawom tym można skutecznie zapobiec stosując odpowiednią dietę bogatą w jod.

Dieta na niedoczynność

Najczęściej wyróżnia się postać pierwotną niedoczynności tarczycy, która jest przyczyną uszkodzeń tego narządu wskutek przewlekłego niedoboru jodu w pożywieniu. Jest on niezbędnym składnikiem hormonów tarczycy, dlatego powinien być systematycznie dostarczany do organizmu. Głównym źródłem tego pierwiastka w naszym organizmie jest przede wszystkim jodowana sól, jednak w dzisiejszych czasach stopniowo odchodzi się od solenia potraw ze względów zdrowotnych. Zachodzi więc pilna potrzeba zastąpienia tego źródła innym, równie wydajnym.

Jak załagodzić objawy niedoczynności?Przede wszystkim, należy zwiększyć spożycie ryb morskich oraz innych owoców morza, również alg i roślin morskich. Kumulacja jodu w ich tkankach jest na tyle duża, że w zupełności wystarczą nam one jako źródło tego pierwiastka. Poza tym zawierają one dużą ilość łatwo przyswajalnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomogą w krótkim czasie odbudować kondycję włosów i paznokci.

W diecie na niedoczynność tarczycy powinno się unikać pewnych produktów, które zawierają duże ilości tak zwanych goitrogenów. Są to substancje, które swoim działaniem zaburzają wchłanianie jodu w organizmie człowieka, dlatego przy niedoczynności tarczycy działają szczególnie toksycznie. Goitrogeny jednak są w dużej mierze usuwane z pożywienia w trakcie gotowania, jednak zaleca się ograniczenie spożywania takich produktów. Są to między innymi orzeszki ziemne, słodkie ziemniaki, szpinak, kapusta, brukselka, kalafior, gruszki, truskawki, soja oraz tofu.

Dieta wegetariańska

Osoby jadające produkty mięsne nie powinny mieć problemów z odpowiednim zbilansowaniem diety na niedoczynność tarczycy. Inna jest sytuacja wegetarian, u których podstawą pożywienia są substancje bogate w goitrogeny – w przypadku niedoczynności – substancje działające toksycznie. Dlatego takie osoby muszą prowadzić dietę pod ścisłą kontrolą lekarską, zgodnie z jego zaleceniami.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*