Leczenie tarczycy
7

A A A

Tarczyca to gruczoł, który pełni bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Wszelkie zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie i tryb życia. Ostatnie badania wykazują, że problemy z tarczycą rozpoznaje się już u ponad 300 milionów ludzi żyjących na całym świecie. Co gorsza, znaczna część (nawet 50 proc.!) nie zdaje sobie z tego sprawy, podczas gdy chorób tarczycy absolutnie nie wolno lekceważyć.

Tarczyca to niewielki gruczoł położony u podstawy szyi, który kształtem przypomina motyla. Jego podstawową funkcją jest wytwarzanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie trzech hormonów. Są to tyroksyna (oznaczona symbolem T4), trijodotyronina (opisywana jako T3) oraz kalcytonina. Wymienione hormony są niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu, w szczególności do poprawnego funkcjonowania tkanek i narządów. Warto wiedzieć, że na właściwą pracę tarczycy znacząco wpływa zawartość jodu. Jod jest bardzo istotnym pierwiastkiem, gdyż uczestniczy w syntezie hormonów, bezpośrednio przyczyniając się do właściwego produkowania hormonów tarczycowych.

Wole i guzki tarczycy

Leczenie zaburzeń funkcjonowania tarczycy

W zależności od zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy stosuje się różne metody leczenia. Najkorzystniejszy sposób leczenia ustala lekarz, po rozpoznaniu rodzaju choroby, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (omówienie ewentualnych przeciwwskazań w postaci chorób współistniejących) oraz dokładnej analizie wyników badań.

Pierwsza metoda leczenia – leczenie farmakologiczne

Metoda farmakologiczna polega na systematycznym i długotrwałym przyjmowaniu leków, które mają na celu zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy (thyrozol, metizol, propycil). Niestety, stosowanie ich przez dłuższy okres często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. W najgorszym wypadku, choć bardzo rzadkim, mogą spowodować uszkodzenia szpiku kostnego oraz wątroby.

Druga metoda leczenia – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest związane z częściowym usunięciem tarczycy. Poprzez zabieg likwiduje się fragment tkanki tarczycowej, opowiedzianej za wytwarzanie hormonów lub usuwa się nadczynne guzki.

Trzecia metoda leczenia – leczenie radiojodem

Leczenie radiojodem jest mało rozpowszechnioną metodą leczenia, choć przynosi naprawdę korzystne efekty. Jest stosowane w przypadku nadczynności tarczycy i polega na zmniejszeniu produkcji wydzielanych hormonów. Wykorzystanie radiojodu stanowi dobrą alternatywę w leczeniu odmian nadczynności tarczycy, których nie wolno zwalczać za pomocą farmakoterapii.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Leczenie tarczycy bev

    Redaktorze, tarczyca to nie „hormon”, a gruczoł wydzielania wewnętrznego, wydzielający hormony.

    Odpowiedz