Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycy
1

A A A

Tarczyca pełni w organizmie człowieka niezwykle ważną funkcję, nic więc dziwnego, że musi być ona utrzymywana w całkowitym zdrowiu. W dzisiejszych czasach jednak duża liczba osób cierpi na rozmaite dolegliwości związane z tarczycą, jak na przykład niedoczynność lub nadczynność. Dużym problemem są prócz tego tak zwane guzki tarczycy, które mogą być zwiastunem śmiertelnie groźnej choroby, jednak w większości przypadków jest to zupełnie niegroźny objaw. Warto jednak udać się do lekarza, aby to potwierdzić.

Zmiany w tarczycy

Guzki tarczycy są dość powszechnym zjawiskiem, bowiem w profilaktycznych badaniach lekarskich wychodzi, że blisko połowa zgłaszających się do lekarza posiada takie zmiany na tarczycy. Najczęściej lekarze dokonują tego „odkrycia” poprzez profilaktyczne badanie palpacyjne lub poprzez badanie USG. Guzki tarczycy jednak nie zawsze oznaczają raka – dzieje się tak tylko w kilku procentach przypadków. Większość z nich to tylko niegroźne zmiany, będące wynikiem wady genetycznej, zwłóknienia narządu lub czynników powodujących nadmierny rozrost tkanki tarczycy. Największe znaczenie ma jednak niedobór jodu, który ma dobroczynny wpływ na tarczycę, wchodzi bowiem w skład jej najważniejszych hormonów – tyroksyny oraz trójodotyroniny.

Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycyPowstawanie niezłośliwych guzków tarczycy jest prostą odpowiedzią na niedobór jodu w organizmie, który jest niejako surowcem dla tarczycy. Regulacją pracy tarczycy zajmuje się przysadka mózgowa, która wydziela hormon zwany TSH. Ma on dodatni wpływ na tarczycę, więc jego produkcja zmusza ten gruczoł do wytwarzania swoich hormonów.

W przypadku niedoboru jodu tarczyca brak wytworzonego hormonu stara się nadrobić produkcją komórek – kumulują się one najczęściej w jednym miejscu, tworząc skupiska, czyli wyczuwalne pod powierzchnią skóry guzki. Takie zmiany wymagają najczęściej tylko profilaktycznej kontroli lekarskiej. Większość osób jednak w ogóle nie zgłasza się do lekarza i żyje nieświadoma tych zmian.

Wole guzkowe

Guzki tarczycy najczęściej występują pojedynczo, jeśli jednak jest ich dużo więcej, mamy do czynienia z wolem guzkowym. Taka sytuacja również nie jest groźna dla zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że tarczyca wydziela prawidłową ilość hormonów. W przeciwnym wypadku daje znać o sobie nadczynność tarczycy i choroba wymaga już leczenia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycy Madzia

  Radziłabym zgłosic sie do endokrynologa, on zleci specjalistyczne badania i moze poprowadzi leczenie bez potrzeby operacji.

  Odpowiedz

 2. Re: Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycy Olga

  W pobliżu mojej tarczycy pojawiły się guzki . Nie wiem jak zdiagnozować , czy tarczyca działa prawidłowo. Mój lekarz rodzinny źle ocenił moje problemy z tym narządem. Czy istnieje specjalista do tego typu problemów zdrowotnych ? Z góry dziękuję :)

  Odpowiedz

 3. Re: Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycy swa.gg..

  zrobilam usg i z prawej strony tarczycy miesci sie guz o srednicy 1,35.cm.ktòry wyrobil soibie dròzke,,wyniki wyszly dobrze ,ale lekaz prowadzacy , chce zebym usunela cala tarczyce ,nierozumiem dlaczego niemorzna tego leczyc tylko musi byc usunieta.czy morzna temu zapobiec.z gury dziekuje za porade.

  Odpowiedz

 4. Re: Rozpoznaj w porę groźne objawy chorej tarczycy Karina

  Czy przy problemach z tarczycą należy stosować jakąś specjalną dietę?

  Odpowiedz