Zaburzenia hormonalne
8

A A A

Właściwe funkcjonowanie hormonów warunkuje nasze życie, co oznacza, że jakiekolwiek zaburzenia w tej sferze szybko odczujemy na własnej skórze. Wśród objawów występujących przy zaburzeniach hormonalnych wyróżniamy: brak siły w mięśniach, spowolnienie metabolizmu, zaparcia, nadciśnienie tętnicze, niską odporność organizmu, problemy z widzeniem, huśtawki nastojów, a nawet przedwczesne starzenie się skóry. Czym są spowodowane zaburzenia hormonalne?

Zaburzenia hormonalne a hormon tarczycy

Zachwianie równowagi hormonalnej i metabolicznej wpływa na pracę całego organizmu i może wywołać szereg rozmaitych zaburzeń. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów w tarczycy powoduje takie choroby, jak niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. W przypadku tej pierwszej tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów. Jeśli zaś chodzi o tę drugą, produkuje nadmiar hormonów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy powinna być leczona. Brak lub nieprawidłowo podjęte leczenie może mieć poważne skutki uboczne zagrażające zdrowiu.

Kobiece sprawy a zaburzenia gospodarki hormonalnej

Kobiety należą do grupy osób, które często są narażone na zaburzenia hormonalne. Najczęściej o kłopotach wydzielania hormonów mówi się w przypadku: zatrzymania miesiączki (z wyłączeniem okresu, kiedy kobieta jest ciąży), nieregularnie występujących cykli menstruacyjnych i zbyt obfitych/skąpych krwawień. Kobiety, które miesiączkują systematycznie, mogą mieć problemy z niewłaściwym poziomem estrogenu i progesteronu. Nadczynność estrogenna często powoduje zespół napięcia przedmiesiączkowego, do którego zalicza się: ból głowy, obrzęk i nadwrażliwość piersi przed rozpoczęciem miesiączki, a także delikatny przyrost wagi. Progesteron zaś jest hormonem odpowiadającym za owulację. Jego zadaniem jest utrzymywanie regularnych miesiączek u kobiet.

Zaburzenia hormonalneZespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników cechuje niewłaściwe działanie jajników (zły poziom hormonów, zaburzenia metabolizmu, torbiele na jajnikach i niepłodność). Kobiety cierpiące na to schorzenie często czują się osłabione, narzekają na wypadanie włosów i pojawianie się wyprysków. Zespół policystycznych jajników leczy się zazwyczaj tabletkami antykoncepcyjnymi.

Choroba Addisona i zespół Cushinga

Zbyt niski poziom hormonów, wydzielany przez korę nadnerczy może doprowadzić do choroby Addisona, natomiast zbyt wysoki powoduje zespół Cushinga.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Zaburzenia hormonalne Aneta Gołebiowska

  Pytanie.
  Miałam objawy kołatania serca a waga stała w miejscu
  Mam zrobione badanie na tarczycę i mój wynik to <0,005. Mam nadczynność tarczycy. Tydzień przed badaniem krwi na poziom hormonu pękł mi torbiel Jajnika (miała 4cm na 2,5cm )
  Czy torbiel mógł płynąć na tak niski poziom tarczycy i czy jak zacznę leczenie to przytyję

  Odpowiedz